RESPONSIVE WEB TASARIM NEDİR?

AnasayfaResponsive Web Tasarım Nedir?

Responsive Web Tasarım nedir?


Responsive web tasarım; bilgisayar ve mobil cihazların ekran çözünürlüklerine göre duyarlı davranan, kullanıcıya cihaz ve çözünürlük bağımsız olarak her platformda rahat bir gezinme sağlayan tasarımlardır. Günümüzde mobil ve tablet cihazların etkin kullanılmasıyla birlikte responsive web tasarıma olan ihtiyaç da artmaktadır.

Ülkemizde, 35 milyonun üzerinde internet kullanıcısı bulunmaktadır. Bu kullanıcıların mobil cihazlar üzerinden internete bağlanma ve web sitenize girme oranı ise yüzde 38-45 arasıdır.

Günümüzde, başta Google olmak üzere tüm arama motorları responsive web tasarımına çok önem vermetedirler. Kolay kullanılabilen ve tüm cihazlardan erişilebilen responsive web tasarımlar, SEO açısından da büyük değer taşımaktadırlar.Responsive web tasarım ne sağlar?


Kolay kullanım

Responsive web tasarım'ın şüphesiz en büyük yararı kolay kullanımıdır. Kullanıcısına dostu olduğu için, ekranı büyütmeden aşağı ve yukarı parmak hareketleriyle gezinmesine olanak sağlar.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO için önemli olan responsive web tasarım ile sitenize değer katarak, arama motorlarının istediği yapıya kavuşturmasını sağlayabilirsiniz. Site URL yapısı aynı kalacağından arama motorları tarafından bulunmanız daha hızlı gerçekleşecektir.

Düşük Maliyet

Birden fazla site oluşturmak yerine tercih edeceğiniz responsive web tasarım sayesinde daha az maliyetle bir internet sitesine sahip olabilirsiniz.

Responsive web tasarımları HTML5 ve CSS3 kodlama dilleriyle oluşturulmaktadır. İleri derecede bilgi gerektiren bu çalışmaların yapılması için, sağlıklı bir kodlama çalışması yapılması, ayrıca tüm tarayıcılar için kontrollerin yapılması gerekmektedir.